Ultrafiltracja | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja

Ultrafiltracja

28 Marca 2019

Od lat zajmujemy się uzdatnianiem wody, stosując do tego różnorodne metody, na przykład demineralizację, dekarbonizację, oraz odwróconą osmozę. Stosujemy zarówno tradycyjne sposoby uzdatniania wody, jak również systemy membranowe, do których zalicza się ultrafiltracja. Właśnie tej metodzie zostanie poświęcony ten wpis.

Czym jest ultrafiltracja?

UltrafiltracjaUltrafiltracja to technologia która w procesie oczyszczania wody używa membran. Ultrafiltracja polega na fizycznym odsiewie cząsteczek substancji rozpuszczonych, koloidalnych i nierozpuszczonych z wykorzystanie odpowiedniego rodzaju membrany. Bierze się tutaj pod uwagę jej gęstość oraz wielkość porów. Różnica ciśnień po obu stronach membrany jest siłą napędową całego procesu. Utrzymuje się ona na poziomie 1 MPa (10 atm). Zależnie od jakości doprowadzanej wody, w systemie ultrafiltracji stosuje się jeden z trzech rodzajów membran:

  • spiralne (są najtańsze, ale jednocześnie najbardziej wrażliwe na zanieczyszczenia),
  • cylindryczne (stosowane częściej niż spiralne, ponieważ dają dobre efekty przy stosunkowo niskich kosztach instalacji),
  • ceramiczne (mają najwyższą odporność na zanieczyszczenia).

Kiedy stosować ultrafiltrację?

Gdy nie ma ryzyka występowania bakterii, wirusów i mikroorganizmów mniejszych niż 0,1 mikrona, można bez obaw zainstalować filtr oparty o ultrafiltrację. Tego rodzaju metoda uzdatniania wody jest alternatywą dla tych, którzy nie są zwolennikami odwróconej osmozy. Jest to jedna z najważniejszych, stosowanych przez nas technologii. W dodatku ultrafiltracja jest wykorzystywana jako stacja pre-filtracyjna przed stacją odwróconej osmozy. Ultrafiltracja jest doskonałą metodą filtracji dla tych, którzy mają wodę o nie najgorszej jakości. Oczyszczalnie ścieków i zakłady przemysłowe coraz częściej sięgają po ultrafiltrację. Filtr gwarantuje całkowitą dezynfekcję, usunięcie zawiesiny i zmniejszenie utlenialności. Ultrafiltracja stosowana jest do przygotowywania wody pitnej, wody technologicznej, ścieków i wody morskiej.

Czy ultrafiltracja jest skuteczną metodą?

Przy zastosowaniu ultrafiltracji można wytwarzać wodę pitną nawet z bardzo zanieczyszczonych wód powierzchniowych, ze ścieków. To powoduje, że ta metoda staje się dużą konkurencją dla bardziej tradycyjnych technologii oczyszczania wody. Utrafiltacja poza likwidowaniem wielorodzajowych zanieczyszczeń umożliwia rezygnację z nieprzyjaznych dla środowiska reagentów.

Udana współpraca

Obecnie współpracujemy z firmą niemiecką Inge GmbH z siedzibą w Greifenberg w zakresie ultrafiltracji. Jest to czołowy, światowy dostawca technologii ultrafiltracji, w której stosuje się wspomniane wcześniej membrany. Firma Inge GmbH zajmuje się produkcją wysoko wydajnych modułów ultrafiltracji i kompaktowych zestawów ultrafiltracyjnym z zaawansowanym wsparciem technicznym.

Czym wyróżniają się membrany Multibore?

Membrana MultiboreWszystkie wyżej wymienione produkty opierają się na opatentowanej technologii membranowej Multibore®, stworzonej przez firmę Inge. Membrany zatrzymują się tylko cząsteczki, ale również mikroorganizmy (na przykład bakterie i wirusy). Dzięki temu wody jest czysta i odkażona. Technologie firmy Inge są o wiele lepsze niż tradycyjne metody uzdatniania wody. Są szybkie, łatwe w montażu i stabilne. To powoduje, że postawienie stacji uzdatniania wody jest bardzo proste. Natomiast koszty instalacyjne i eksploatacyjne są niskie. Membrany Multibore® od firmy Inge to gwarancja niezawodności na długie lata. Membrana Multibore® powstała w opatentowanej technologii Multibore®, jest złożona z siedmiu pojedynczych włókien membranowych, połączonych w całość. To sprawia, że powstaje bardzo mocne włókno, które w dużym stopniu zwiększa stabilność błony oraz zmniejsza ryzyko jej uszkodzenia. Warto jeszcze wspomnieć o tym, że pojedyncze mocne włókno likwiduje ciała stałe, bakterie, wirusy oraz inne drobnoustroje i przez cały czas zapewnia wysoki poziom jakości wody.
Posiadamy pilotażowy układ ultrafiltracyjny, który pozwala na dokładne określenie istotnych warunków pracy instalacji docelowej oraz jednocześnie potwierdza skuteczność metody obróbki wody.

 

do góry