Filtracja wody pitnej | Promat-Woda technologie uzdatniania wody, filtracja
Filtracja wody cząstek stałych występujących często w postaci zawiesin. Filtracji towarzyszy często usuwanie z niej niepożądanych substancji chemicznych, zanieczyszczeń biologicznych. Bardzo często woda po filtracji jest przeznaczona do bezpośredniego spożywania przez ludzi.
Jednak filtracja wody może być przeprowadzana również z innych celach. Czasami występuje konieczność dostosowania wody do potrzeb medycznych, farmaceutycznych, chemicznych lub przemysłowych. W każdym z tych wypadków woda musi posiadać ściśle narzucone parametry fizykochemiczne.
Występują rozmaite metody filtracji wody pitnej. Najczęściej stosuje się następujące sposoby uzdatniania wody pitnej:
Najogólniej można powiedzieć że celem filtracji wody pitnej jest usunięcie niepożądanych w niej substancji, w tym: zawieszonych cząstek, pasożytów, koloidów, bakterii oraz wirusów.
Jest dostępnych kilka różnych metod filtracji wody pitnej
Filtracja to jedna z najważniejszych metod uzdatniania wody. Polega ona na mechanicznym usuwaniu cząstek stałych ze strumienia wody. Cząstki są zatrzymywane na podłożu stałym.
Filtry sedymentacyjne możemy podzielić na dwie kategorie, w zależności od tego, jaki został zastosowany środek retencyjny. Można wykorzystywać wkłady do filtracji wody pitnej głębokiej oraz wkłady do filtracji powierzchniowej.
Ultrafiltracja jest procesem w którym wykorzystuje się membrany.Metoda ta pozwala w większym stopniu sięgać do zanieczyszczonych wód powierzchniowych, jako źródło wody pitnej. Jest metodą filtracji na poziomie makromolekularnym. Membrany przybierają różne kształty w zależności od przyjętej koncepcji technologicznej . Jednym z rodzajów membran są membrany kapilarne. Zanieczyszczona woda wtłaczana jest do środka membrany, a czysta woda określana jako filtrat pojawia się na zewnętrznej stronie kapilary. Każda z kapilar posiada miliony porów o wielkości 0,01-0,1 µ.
Wszystkie nierozpuszczone elementy występujące w postaci zawiesin, które są większe od porów membrany zostaną zatrzymane przez nią. Ultrafiltracja usuwa z surowej wody cząsteczki i makrocząsteczki. Ultrafiltracja dodatkowo usuwa z wody także bakterie, wirusy, koloidy i wielkocząsteczkowe związki organiczne.
Dlatego ultrafiltrację wykorzystuje się coraz częściej do produkcji wody pitnej. Ultrafiltracja pozwala na eliminację lub ograniczenie ilości środków dezynfekcyjnych dodawanych do wody w końcowym etapie uzdatniania wody pitnej.